Aby zagłosować musisz podać swój login i hasło:

James Blunt
James Blunt
Podbicie amerykańskiego rynku muzycznego jest marzeniem każdego artysty na świecie. Jeśli ktoś spoza Stanów umieści piosenkę na szczycie listy Bilboard Hot 100 - może śmiało powiedzieć o sobie: "jestem wielki".  

Urodzony w 1974 roku brytyjski piosenkarz James Blunt swoją karierę zaczynał... w wojsku. Blunt po studiach na uniwersytecie w Bristolu zaciągnął się do brytyjskiej armii, w której dosłużył się stopnia kapitana. W 1999 roku, jako żołnierz wojsk sprzymierzonych NATO, trafił na misję pokojową do Kosowa. Opuścił armię w 2002 roku po sześciu latach służby.

Jako nastolatek grał na pianinie, po latach wrócił do muzykowania. To właśnie dla kariery muzycznej porzucił wojsko. Przed wydaniem debiutanckiej płyty skrócił swoje nazwisko, które pierwotnie brzmiało Blount. Młody muzyk podpisał kontrakt z gigantem fonograficznym EMI. Swoją muzyczną przyszłość związał z Lindą Perry, która zaczynała w latach dziewięćdziesiątych jako liderka poprockowej grupy 4 Non Blondes, by następnie zająć się pisaniem piosenek dla innych artystów i produkcją muzyczną.  

Debiutancki album Blunta - "Back To Bedlam" ukazał się w 2004 roku. Płyta zawierała w większości akustyczne ballady spod znaku pop rocka. Dzięki folkowym naleciałościom twórczość Jamesa kojarzyła się niektórym z Led Zeppelin. Krytycy doszukiwali się związku daty urodzenia artysty z okresem szczytowej popularności Zeppelin. Problem z zaszufladkowaniem twórczości muzyka miał za to Phil Collins, który przyznał, że "Blunt gra coś, czego nie słyszał nigdy wcześniej". Płyta przyniosła gigantyczny przebój "You're Beautiful", dzięki któremu James dotarł na pierwsze miejsce wspomnianej listy Bilboard Hot 100. Piosenka otwierała również zestawienia list w Anglii i Irlandii.

Niesiony falą popularności debiutu artysta szybko dorobił się dwóch koncertowych wydawnictw i mini albumu "Monkey On My Shoulder". Dopiero w 2007 ukazała się druga pełnoprawna płyta Blunta "All The Lost Souls". Na całym świecie sprzedano cztery miliony egzemplarzy krążka, co jest bardzo dobrym wynikiem, choć i tak trzy razy gorszym od tego, który osiągnął "Back To Bedlam".  

Blunt udziela się także gościnnie w utworach innych artystów. W listopadzie 2008 roku wsparł włoską piosenkarkę Laurę Pausini w tytułowej piosence z jej najnowszego materiału "Primavera Anticipo".


Polskie Radio SA: reklama| archiwum| studia muzyczne| Chór PR w Krakowie|

Polska Orkiestra Radiowa| Orkiestra Kameralna PR AMADEUS| Redakcja Katolicka| Radiowe Centrum Kultury Ludowej| Radiowa Agencja Fonograficzna| Studio Reportażu i Dokumentu|

zamówienia publiczne|

RSS Podcast Kontakt Forum

Copyright © Nowe Media, Polskie Radio S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone