X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Aby zagłosować musisz podać swój login i hasło:

U2
U2

U2 są dziś prawdopodobnie największą grupą świata. Jasne, można się spierać, porównywać walory artystyczne, ilość sprzedanych płyt, poziom koncertów. Tylko po co? Wszystko wydaje się jasne. Jeśli nie oni, to kto?

Zabawa zaczęła się w 1976 roku, kiedy Paul Bono Hewson, Dave Evans, znany jako The Edge, Larru Mullen Jr. oraz Adam Clayton założyli zespół Feedback. Początkowo występowali w pięcioosobowym składzie, którego ostatnim ogniwem był brat Edge'a - Dick. Nazwa Feedback nie przypadła muzykantom - bo nie zasługiwali wówczas na lepsze określenie - do gustu, więc szybko zmienili ją na The Hype. Po odejściu Dicka Evansa stali się po prostu U2.

Sporo zamieszania zrobiło się wokół grupy już przy wydaniu pierwszej płyty - "Boy" w 1980 roku. Krążek wspiął się na sześćdziesiąte trzecie miejsce listy w Stanach, w Wielkiej Brytanii plasował się o dziewięć pozycji wyżej. Następująca po debiucie "October" miała znacznie lepszy wynik na Wyspach, za to za oceanem nie szło jej najlepiej. Prawdziwym przełomem w karierze U2 okazał się krążek "War" z lutego 1983. Za sprawą tej - zawierającej hit "Sunday Bloody Sunday" - płyty, muzycy mieli swój pierwszy w historii numer jeden. Spośród wszystkich wydanych później albumów zespołu, tylko krążek "Achtung Baby" z 1991 nie powtórzył tego sukcesu. Sytuacja wydaje się nie do pomyślenia, bowiem zdaniem wielu to właśnie "Achtung Baby" jest najlepszą płytą w dorobku U2. Na pocieszenie pozostaje fakt, że krążek bardziej spodobał się Amerykanom, dla których był jednym z sześciu numerów jeden w dotychczasowej karierze U2. Przez lata zespół wylansował niezliczoną ilość przebojów, pośród których znalazły się takie utwory, jak "With Or Without You", "One", "Beautiful Day" czy "Vertigo". Muzycy ozdabiali swoimi utworami nie tylko własne płyty, ale także ścieżki dźwiękowe filmów, m.in. "Batman Forever", gdzie umieścili "Hold Me, Thrill Me, Kiss Me, Kill Me".

Ważną rolę w życiu muzyków odgrywa działalność społeczna. Bono był wymieniany wśród kandydatów do pokojowej nagrody Nobla w 2005 roku.

Ostatni póki co krążek grupy "No Line On The Horizon" ukazał się 3 marca 2009. Obecnie grupa pracuje nad nowa płytą roboczo zatytułowaną "Song of Ascent".

(mk)

Polskie Radio SA: reklama| archiwum| studia muzyczne| Chór PR w Krakowie|

Polska Orkiestra Radiowa| Orkiestra Kameralna PR AMADEUS| Redakcja Katolicka| Radiowe Centrum Kultury Ludowej| Radiowa Agencja Fonograficzna| Studio Reportażu i Dokumentu|

zamówienia publiczne|

dane osobowe|

RSS Podcast Kontakt Forum

Copyright © Nowe Media, Polskie Radio S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone