X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Aby zagłosować musisz podać swój login i hasło:

Sigur Rós
Sigur Rós

Jedna z legend głosi, iż zmęczone mało kreatywną pracą dla Świętego Mikołaja elfy opuściły Laponię i ukryły się na Islandii. Tam wybranych przez siebie ludzi posypują gwiezdnym pyłem, który sprawia, że wyzwala się u nich ogromny potencjał i silna potrzeba tworzenia nadprzyrodzonej sztuki. Inaczej ciężko wytłumaczyć to, że ta mała, odsunięta od wielkiej cywilizacji wysepka, zamieszkała przez zaledwie 300 tysięcy ludzi (i dwa razy tyle owiec), których głównym zajęciem jest rybołówstwo, wydała tak wielu oryginalnych, znaczących dla świata muzyki, filmu i literatury artystów, z Sigur Rós i Björk na czele.

Fakty zaś mówią, iż w 1994 roku 19-letni wokalista i gitarzysta Jon "Jónsi" Thor Birgisson zapragnął założyć własny zespół. Udało mu się tego dokonać wraz z dwójką kolegów, basistą Georgem Holmem oraz perkusistą Agustem Aevar Gunnarssonem. W tym samym czasie na świat przyszła siostra Jona, uznał on więc, że chwalebne imię dziewczynki, Sigurrós (Róża Zwycięstwa) symbolicznie posłuży za nazwę nowo narodzonego projektu muzycznego. Ich pierwszym utworem "Fljugdu" zainteresował się lokalny label Bad Taste, nakładem którego trzy lata później ukazał się debiutancki krążek "Von" (Hope). O tym, że młodzieńcy byli bardzo zdeterminowani i pełni wiary w siebie świadczy, iż z braku pieniędzy na studio postanowili zaproponować wydawcy, że w zamian za udostępnienie im pomieszczeń pomalują ściany całej wytwórni.

Większość materiału na "Von" wypełniała muzyka instrumentalna, jednak w tytułowym utworze Jonsi, chcąc użyć swojego głosu jako kolejnego instrumentu, wyśpiewywał pozbawione sensu zlepki sylab, co wkrótce otrzymało swoją nazwę - Vonlenska (Hopelandic) i do dziś stanowi jeden z elementów charakteryzujących grupę. W 1998 roku ukazała się kolejna płyta, "Von brigði", będąca jednak zremiksowaną wersją poprzedniczki. W międzyczasie do grupy dołączył grający na keyboardzie Kjartan Sveinsson, który jako jedyny w kwartecie posiada formalne wykształcenie muzyczne.

"Svefn-g-englar"

Prawdziwy przełom dla Sigur Rós nastąpił rok później, wraz z ukazaniem się "Ágætis byrjun" (An Alright Start). W tym czasie rockowa chluba Brytyjczyków, Radiohead, pracowała nad swoim, klasycznym dziś, "Kid A". Gitarzysta Ed O’Brien relacjonował w internecie postępy kapeli w rejestrowaniu materiału, umieścił również ogłoszenie dla nowych zespołów, by przysyłały swoje dema, obiecując, że najlepszym z nich pomoże w podpisaniu profesjonalnego kontraktu. Wśród wielu chętnych znalazło się i nietypowe, islandzkojęzyczne Sigur Rós, które zachwyciło nie tylko Eda, ale i Thoma Yorke’a, którego słowa tak wtedy, jak i dziś przyjmowano niemalże za proroctwo. Tym samym w 2000 r. "Ágætis byrjun" ukazało się w Wielkiej Brytanii, a Islandczycy zaczęli koncertować w Europie u boku Godspeed You! Black Emperor i Radiohead.

Polskie Radio SA: reklama| archiwum| studia muzyczne| Chór PR w Krakowie|

Polska Orkiestra Radiowa| Orkiestra Kameralna PR AMADEUS| Redakcja Katolicka| Radiowe Centrum Kultury Ludowej| Radiowa Agencja Fonograficzna| Studio Reportażu i Dokumentu|

zamówienia publiczne|

dane osobowe|

RSS Podcast Kontakt Forum

Copyright © Nowe Media, Polskie Radio S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone