X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Aby zagłosować musisz podać swój login i hasło:

David Gilmour
David Gilmour
Kiedy na początku lat sześćdziesiątych David Gilmour uczył grać na gitarze świętej pamięci Syda Barretta, nikt nie przypuszczał, że losy obu panów skrzyżują się kilka lat później w jednym z najlepszych zespołów w historii muzyki.

Biografia Gilmoura zaczyna się dość nietypowo jak na rockowego muzyka. Utarło się, że ci, którym dane było stać się wielkimi, pochodzili z biednych rodzin i w młodości zamieszkiwali biedne dzielnice wielkich miast. Często zdarza się, że wychowywali się w rodzinach wielodzietnych, nierzadko rozbitych. Tymczasem urodzony 6 marca 1946 roku w angielskim Cambridge David był drugim dzieckiem Douglasa oraz Sylvii Gilmour. Ojciec przyszłego gitarzysty wykładał na słynnym Uniwersytecie Cambridge, matka była nauczycielką. W domu niczego nie brakowało. Mimo to młody Gilmour musiał stosunkowo szybko dojrzeć i usamodzielnić się. Kiedy miał osiemnaście lat, rodzice wyjechali na stałe do USA.

Niedługo potem David założył zespół Joker’s Wild. Wcześniej występował w pubach z grupą The Newcomers, z którą grał covery m.in. The Beatles i The Beach Boys. Joker’s Wild nagrali mini album zatytułowany po prostu "Joker’s Wild". Niesamowicie limitowane wydanie płyty (50 sztuk) trafiło głównie w ręce rodzin i przyjaciół muzyków. Zespół rozpadł się 1967 roku na skutek nieudanych "wojaży" po Francji. O potencjale grupy niech świadczą losy jej muzyków. Basista Rick Wills grał w późniejszym czasie w Foreigner i Bad Company, perkusista John Wilson współpracował przy solowych płytach Syda Barretta i Davida Gilmoura. A sam Gilmour?

Kiedy na skutek problemów z narkotykami stan zdrowia psychicznego Syda Barretta zaczął się pogarszać, pozostali członkowie odnoszącego pierwsze sukcesy Pink Floyd zrozumieli, że będą potrzebowali zastępcy na stanowisko śpiewającego gitarzysty. Wybór padł na starego znajomego Syda. W ten sposób na początku 1968 roku David Gilmour dołączył do Rogera Watersa, Nicka Masona i Richarda Wrighta. Początkowo zastępował Barretta jedynie podczas koncertów, gdyż Syd nie był w stanie grać. Pięcioosobowy skład Pink Floyd funkcjonował przez kilka miesięcy, jeszcze w 1968 zespół pożegnał się z Sydem na stałe.

Polskie Radio SA: reklama| archiwum| studia muzyczne| Chór PR w Krakowie|

Polska Orkiestra Radiowa| Orkiestra Kameralna PR AMADEUS| Redakcja Katolicka| Radiowe Centrum Kultury Ludowej| Radiowa Agencja Fonograficzna| Studio Reportażu i Dokumentu|

zamówienia publiczne|

dane osobowe|

RSS Podcast Kontakt Forum

Copyright © Nowe Media, Polskie Radio S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone