X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Aby zagłosować musisz podać swój login i hasło:

Voo Voo i Haydamaky
Voo Voo i Haydamaky

Zespół Haydamaky rozpoczął swoją karierę w 1991 roku w Kijowie pod nazwą Aktus. Początkowo była to lokalna kapela undergroundowa. Kiedy w 1993 roku do grupy dołączyli Oleksandr Yarmola i Ivan Leno - znani wykonawcy folkowi - w muzyce zespołu wymieszały się wpływy reggae, punk, ska i ogólnie pojętej alternatywy z ukraińską muzyką folkową. Sami nazywają siebie Ukrainian Dub Machine, a swoją muzykę hucuł-punk i karpatian-ska.

Obecny skład zespołu to: Oleksandr Yarmola - wokal, sopiłka (fujarka), teksty, Ivan Leno - akordeon, cymbały, instrumenty klawiszowe, Volodymyr Shverstyuk - gitara basowa, Oleksand Dem'yanenko - gitara elektryczna, mandolina, kobza, Eugeniu (Hayduk) Didyc - trąbka, Ruslan Ovras - perkusja.

Muzycy początkowo mieli spory problem z odnalezieniem się na ukraińskiej scenie. Nie chcieli kierować się w stronę postsowieckiej estrady, nie zamierzali również powielać zachodnich standardów. Granie było dla nich misją społeczną - za zadanie wyznaczyli sobie edukowanie niepodległej Ukrainy przy pomocy muzyki przodków. Pomysł okazał się trafiony. W 2001 roku wytwórnia EMI Records zauważyła zespół i podpisała z nim pierwszy na Ukrainie kontrakt. Aktus zmienił nazwę na Haydamaky w celu uczczenia pamięci powstańców ukraińskich walczących z obcymi okupantami.

Pierwszy album zatytułowany po prostu "Haydamaky" spotkał się z dużym zainteresowaniem publiczności i recenzentów na ukraińskim rynku muzycznym i szybko został okrzyknięty najciekawszym projektem muzycznym na Ukrainie 2001 roku. Na płycie znalazły się ludowe brzmienia z regionów Polesia, Bukowiny i Zakarpacia, ale też folklorystyczne akcenty z innych zakątków świata. Na kobzie zagrał jeden z najbardziej znanych ukraińskich kobziarzy Taras Kompanichenko.

Trzy lata później, w 2004 roku, ukazał się krążek pt. "Boguslav". Płyta zyskała sympatię słuchaczy już nie tylko z Ukrainy, ale też z Zachodniej Europy i USA, gdzie nazwisko biorącego udział w nagraniach bandurzysty Romana Hrynkiva kojarzyło się melomanom z jego projektami z Andreasem Vollenweiderem i Alem Di Meolą.

"Kohania"

Rok później na Ukrainie wydana została "Perverzija". Nawiązywała do twórczości znanego współczesnego ukraińskiego pisarza Jurija Andruchowycza. Muzycy określili nawet "Perverziję" muzyczną parafrazą jego twórczości.
2006 rok przyniósł kontrakt z niemiecką wytwórnią fonograficzną EastBlok Music i niemiecką agencją koncertową Agents 4 Music. Dzięki temu zespół wszedł na rynek zachodnioeuropejski z albumem "Perverzija" pod zmienionym tytułem "Ukraine Calling". Płyta zajęła siódmą pozycję na World Chart Music Europe, a utwór "Za nashov stodolov" znalazł się na playliście Charleya Gilletta z kultowego brytyjskiego radia BBC.

Obecnie Haydamaky na dobre zadomowiły się w naszym kraju. Najnowsza płyta "Kobzar", która polską premierę miała w kwietniu 2008 roku, została nagrana w analogowym studiu As One Studio w Wiśle we współpracy z jednym z najlepszym polskich masteringowców Mariuszem Dziurawcem (Mario Aktivator, pracujący wcześniej np. z Zion Train, Rootsmanem, Mad Professor, zespołem Bakshish, Kapelą Ze Wsi Warszawa czy Kayah). W nagraniach wzięli udział znani polscy muzycy: Krzysztof "Grabaż" Grabowski (Pidżama Porno, Strachy Na Lachy) oraz wokaliści reggae'owej formacji Vavamuffin – Reggaenerator i Pablopavo, a w remiksie "Viter Viye" pojawiła się sekcja dęta Zion Train. Teledysk promujący utwór "Meni zdayetsa" nakręcono w Czarnobylu.

"Message"

Zespół rozpoczął współpracę z zespołem VooVoo, z którym nagrywa właśnie płytę. Premierę tego polsko-ukraińskiego projektu zaplanowano na wiosnę 2009.


 (ap)

http://www.haydamaky.pl
http://www.myspace.com/haydamaky
http://www.lastfm.pl/music/Haydamaky/

Polskie Radio SA: reklama| archiwum| studia muzyczne| Chór PR w Krakowie|

Polska Orkiestra Radiowa| Orkiestra Kameralna PR AMADEUS| Redakcja Katolicka| Radiowe Centrum Kultury Ludowej| Radiowa Agencja Fonograficzna| Studio Reportażu i Dokumentu|

zamówienia publiczne|

dane osobowe|

RSS Podcast Kontakt Forum

Copyright © Nowe Media, Polskie Radio S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone