X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Aby zagłosować musisz podać swój login i hasło:

Uliczne granie bywało w przeszłości przepustką do prawdziwych karier muzycznych. Na krakowskim chodniku zaczynał m.in. Maciej Maleńczuk. Bywa jednak, że "na ulicę" trafia się po wydaniu docenionej w świecie płyty. Tak zrobiła Madeleine Peyroux.

Choć nazwisko niekoniecznie na to wskazuje, Peyroux jest Amerykanką. Urodziła się w Athens w stanie Georgia. Młodzieńcze lata upłynęły jej pod znakiem podróży. Przez pewien czas mieszkała w Kalifornii, potem na wschodnim wybrzeżu. Ostatecznie osiadła w stolicy Francji. Właśnie w Paryżu rozpoczęła się jej muzyczna przygoda.

Kilkunastoletnia Peyroux przyłączyła się do grupy ulicznych grajków. Początkowo chodziła z kapeluszem pośród publiczności i zbierała datki, z czasem zaczęła śpiewać. W 1990 roku dołączyła do Lost Wandering Blues And Jazz Band. Miała szesnaście lat, kiedy ruszyła z grupą w trasę po Europie, by wykonywać utwory m.in. Elli Fitzgerald i Billie Holiday. Od początku kariery Madeleine porównuje się zresztą do zmarłej w 1959 roku Holiday. Materiał wykonywany wówczas na koncertach stał się punktem wyjścia dla debiutanckiego albumu Peyroux.

"Dreamland" trafiła na rynek nakładem wytwórni Atlantic w 1996 roku. Artystce towarzyszyli znani  muzycy, m.in. amerykański saksofonista James Carter czy znany z Living Colour gitarzysta Vernon Reid. Tygodnik "Time" uznał Peyroux za najbardziej ekscytującą debiutantkę. Artystka otwierała koncerty Sarah McLachlan, a także Cesarii Evory. Wkrótce po wydaniu albumu uciekła jednak do środowiska, z którego się wywodziła. Z dala od medialnego szumu Peyroux występowała z gitarą akustyczną na ulicach Paryża, czasem tylko pojawiając się w klubach, zarówno na Starym Kontynencie, jak i w Stanach. W ten sposób spędziła sześć lat.

Wróciła w 2004 roku za sprawą nagranej z Wiliamem Galisonem płyty "Got You On My Mind". W tym samym roku ukazała się druga solowa płyta Madeleine "Careless Love". Artystka zmieniła wytwórnię Atlantic na należącą do koncernu Universal firmę Rounder. Peyroux jest autorką czterech piosenek umieszczonych na krążku. Resztę stanowią covery m.in. Boba Dylana i Leonarda Cohena. Publiczność doceniła "Careless Love", kupując nieco ponad milion egzemplarzy albumu. Dwa lata później Madeleine nagrała krążek "Half The Perfect World", a w pierwszym kwartale 2009 roku wzbogaciła dyskografię płytą "Bare Bones".


Polskie Radio SA: reklama| archiwum| studia muzyczne| Chór PR w Krakowie|

Polska Orkiestra Radiowa| Orkiestra Kameralna PR AMADEUS| Redakcja Katolicka| Radiowe Centrum Kultury Ludowej| Radiowa Agencja Fonograficzna| Studio Reportażu i Dokumentu|

zamówienia publiczne|

dane osobowe|

RSS Podcast Kontakt Forum

Copyright © Nowe Media, Polskie Radio S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone