Aby zagłosować musisz podać swój login i hasło:

Renata Przemyk
Renata Przemyk
Już jako nastolatka Renata zdradzała talent muzyczny. Urodzona w Bielsku-Białej wokalistka w czasach licealnych wiązała się ze szkolnymi kapelami rockowymi. W 1989 roku zdobyła pierwszą nagrodę na krakowskim Festiwalu Piosenki Studenckiej. Już rok później miała na swoim koncie pełnoprawny debiut fonograficzny w postaci płyty "Ya Hozna". Sprzedaż płyty przekroczyła pięćdziesiąt tysięcy egzemplarzy, zapewniając młodej wokalistce status gwiazdy i złotą płytę. To właśnie na tym krążku znalazł się największy przebój Przemyk - "Babę zesłał Bóg".

Od samego początku artystkę kojarzy się z piosenką autorską i alternatywnym rockiem. Tego obrazu nie zakłócały kolejne albumy Renaty - "Mało zdolna szansonistka" (1992) oraz "Tylko kobieta" z 1994. Gośćmi na tej drugiej byli muzycy Voo Voo - Wojciech Waglewski i Mateusz Pospieszalski. Zachowując dwuletnie odstępy między płytami, w 1996 Renata Przemyk wypuściła kolejny owoc swojej pracy. "Andergrant", podobnie jak trzy poprzednie krążki, pokrył się złotem. Kolejne albumy przyniosły mniejszą sprzedaż, ale to bolączka większości rodzimych artystów. Krążek "Hormon" zachwiał dotychczasowy porządek, bowiem ukazał się dopiero trzy lata po poprzedniku. Dużą pomocą dla Przemyk okazał się w przypadku tej płyty gitarzysta Jacek Królik (Chłopcy Z Placu Broni, Brathanki). Współpraca przyniosła kolejny hit w postaci "Nie mam żalu". W 2001 artystka wydała "Balladynę" z piosenkami napisanymi na potrzeby spektaklu reżyserowanego przez Jana Machulskiego. Dwa lata później ukazał się album z największymi przebojami Przemyk, a na nim pośród znanych fanom utworów znalazła piosenka "Kochana" wykonana w duecie z Kasią Nosowską. Ostatnim jak dotąd krążkiem Przemyk jest "Unikat" z 2006 roku.

W 2008 roku przypomniała o sobie za sprawą piosenki "Nic nie pachnie jak ty", gdzie artystka pojawiła się w charakterze gościa grupy Plateau. Nagrała także utwór "Jesteś droga", który można znaleźć na ostatnim albumie Habakuka "Family Front". Renata wsparła też Strachy Na Lachy w kawałku "Zamknij wszystkie drzwi". Na początku 2009 Przemyk upubliczniła utwór "Piosenka Hortensji", który znalazł się na płycie "Terapia Jonasza" Jacka Bończyka i Zbigniewa Krzywańskiego.

Renata od 1999 roku mieszka w małej wsi pod Krakowem. Wyciszenie i zwolnienie tempa pozwala jej w spokoju komponować i pisać teksty.Polskie Radio SA: reklama| archiwum| studia muzyczne| Chór PR w Krakowie|

Polska Orkiestra Radiowa| Orkiestra Kameralna PR AMADEUS| Redakcja Katolicka| Radiowe Centrum Kultury Ludowej| Radiowa Agencja Fonograficzna| Studio Reportażu i Dokumentu|

zamówienia publiczne|

RSS Podcast Kontakt Forum

Copyright © Nowe Media, Polskie Radio S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone