X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Aby zagłosować musisz podać swój login i hasło:

Radiohead
Radiohead

Co może wyniknąć z męskiej, szkolnej przyjaźni? W przypadku piątki chłopaków ze szkoły w Oxfordshire był to zespół, który na stałe wpisał się w historię światowej muzyki inspirowanej alternatywnym rockiem, trip-hopem i art rockiem. W roku 1986 dwóch braci, Colin i Jonny Greenwoood, oraz Ed O’Brien, Phil Selway i Thom Yorke stworzyli kapelę On A Friday. Nazwa wzięła się od dnia, kiedy mieli próby w szkolnej sali muzycznej.

Dzięki krótkim występom w wielu miejscach w Oxfordzie, zostali zauważeni przez firmę fonograficzną, która w 1991 r. podpisała z nimi kontrakt na sześć płyt i zażądała zmiany nazwy na Radiohead, inspirując się jedną z piosenek grupy Talking Heads.

Ich debiutancki album "Pablo Honey", wydany w 1993 r., nie przyniósł im oszałamiającego sukcesu w Anglii, a ich styl został określony jako grunge. Singiel "Creep", uznany za zbyt depresyjny, nie był grany przez BBC Radio 1, jednak został doceniony w innych krajach, od Izraela po USA, gdzie osiągnął drugie miejsce na liście Billboard.

Po trasie koncertowej, podczas której doskwierał im zbyt mały dorobek muzyczny, nagrali drugą płytę "The Bends". Wydana w 1995 r., wreszcie została doceniona przez ich rodzimy rynek muzyczny i pokryła się potrójną platyną. Radiohead otrzymali etykietkę najlepszego brytyjskiego alternatywnego zespołu. W tym czasie udało im się zagrać jako support na koncercie swojego muzycznego guru - R.E.M. Wokalista R.E.M, Michael Stipe, powiedział: "Radiohead są tak dobrzy, że mnie przerażają". I miał rację, bo już w 1997 r. byli współproducentami swojego trzeciego krążka "OK Computer", uznawanego za najlepszy w ich karierze. Pierwszym singlem z "OK Computer" był "Paranoid Android" - najdłuższy, bo trwający ponad 6 minut utwór Radiohead, nagrany w uważanej za nawiedzoną posiadłości aktorki Jane Seymour. Rysunkowy klip do tego singla ze względu na zbyt brutalne sceny został ocenzurowany przez MTV. Ich muzyka nagle stała się mainstreamowa i dzięki temu zdobyli nagrodę Grammy w kategorii Najlepszy Alternatywny Album oraz nominację do Albumu Roku.

"Creep"

Chłopcy wyraźnie się rozkręcili i w roku 2000 wydali krążek "Kid A", mniej gitarowy, bardziej instrumentalny i bez utworów singlowych, ale mimo tego ponownie uhonorowany Grammy. Po inspirowanym jazzem albumie "Amnesiac", który wspiął się na drugie miejsce w Wielkiej Brytanii, ukazał się "Hail To The Thief"(2003), za którego producenci otrzymali kolejną Grammy.

Minęły cztery lata i w końcu ukazał się siódmy krążek "In Rainbows", który można było nabyć w internecie za ustaloną przez siebie kwotę. Album otrzymał najlepsze od lat recenzje, a jego sukces został porównany do tego z czasów "OK Computer".

(af)

http://www.radiohead.com/deadairspace/
http://www.myspace.com/radiohead
http://www.lastfm.pl/music/Radiohead/

Polskie Radio SA: reklama| archiwum| studia muzyczne| Chór PR w Krakowie|

Polska Orkiestra Radiowa| Orkiestra Kameralna PR AMADEUS| Redakcja Katolicka| Radiowe Centrum Kultury Ludowej| Radiowa Agencja Fonograficzna| Studio Reportażu i Dokumentu|

zamówienia publiczne|

dane osobowe|

RSS Podcast Kontakt Forum

Copyright © Nowe Media, Polskie Radio S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone