X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Aby zagłosować musisz podać swój login i hasło:

Basia
Basia

Basia  Trzetrzelewska, to polska artystka. Na przełomie lat 80-tych i 90-tych odniosła światowy sukces nagrywając muzykę będącą mieszanką współczesnego jazzu i popu o charakterystycznym południowoamerykańskim brzmieniu.  Największym powodzeniem cieszyła się w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Wielkiej Brytanii oraz we Francji. Debiutowała w roku 1969 w lokalnej amatorskiej rockowej kapeli Astry z jej rodzinnego miasta (z Jaworzna), z którą wystąpiła na Festiwalu Awangardy Beatowej w Kaliszu. . W latach  1972 – 1974  była częścią najpopularniejszej żeńskiej grupy wokalnej w Polsce Alibabki, a w 1977  roku śpiewała z debiutującą wówczas grupą rockową  Perfect.
W roku 1979 Basia zamieszkała w Stanach Zjednoczonych, ale dwa lata później przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii. Tam od 1983 roku śpiewała obok Marka Reilly'ego w jazzowo-popowej grupie "Bronze", w której poznała swojego wieloletniego współpracownika i współautora jej piosenek, keyboardzistę Danny'ego White'a (młodszego brata jazzowego gitarzysty Petera White'a). Grupa zmieniła nazwę na "Matt Bianco" i nagrała debiutancki album Whose Side Are You On, który ukazał się w 1984 roku i podbił całą Europę, sprzedając się w nakładzie ponad 1,5 miliona egzemplarzy. Album przyniósł takze aż dwa brytyjskie przeboje Top 30: "Get Out Of Your Lazy Bed" oraz "Half A Minute".
Po tym sukcesie Basia i Danny White opuścili Matt Bianco w 1985 roku, aby rozpocząć solową karierę Basi. Dwa lata później ukazał się jej pierwszy album Time And Tide. Najpierw Basia podbiła największy na świecie, rynek amerykański. Jej album rozszedł się tam w nakładzie ponad miliona egzemplarzy, przynosząc nawet popowy hit Top 30 na liście Billboard Hot 100, tytułowy "Time And Tide". Na całym świecie rozeszło się blisko dwa miliony sztuk. Druga płyta London, Warsaw, New York powtórzyła ten wyczyn w 1990 roku. Ten album także sprzedano w nakładzie blisko dwóch milionów kopii na świecie, z czego ponad miliona w Stanach Zjednoczonych i również przyniósł on kolejny hit Top 30 na liście Billboard Hot 100, "Cruising For Bruising". Oba albumy trafiły na sam szczyt zestawienia Top Contemporary Jazz Albums Billboardu, a drugi trafił także na szczyt jej rocznego podsumowania, pobijając nawet nagrodzoną statuetką Grammy za najlepszy album roku, płytę Back On The Block Quincy'ego Jonesa. Sukcesy te uczyniły Basię sławną także poza granicami Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza w Azji (głównie w Japonii) oraz w Europie (głównie we Francji). W 1991 roku na rynek trafiło pierwsze wydawnictwo video Basi, A New Day, zawierające jej wszystkie wideoklipy oraz wywiad.
Jej trzeci studyjny album The Sweetest Illusion, wydany w 1994 roku, na rynku amerykańskim osiągnął nakład ponad pół miliona kopii i przyniósł hit "Drunk On Love", który niespodziewanie trafił na 1. miejsce listy najczęściej granych piosenek w amerykańskich klubach, Billboard Dance Club Play. Poza Stanami Zjednoczonymi album podbił przede wszystkim Japonię. Na całym świecie także ta płyta osiągnęła sprzedaż ponad miliona egzemplarzy. Podczas światowej trasy koncertowej promującej tę płytę Basia po raz pierwszy w solowej karierze wystąpiła w Polsce i to z siedmioma koncertami. Natomiast podczas amerykańskich występów artystki w nowojorskim Neil Simon Theatre zarejestrowano jej pierwszy koncertowy album Basia On Broadway, który ukazał się w 1995 roku. Trzy lata później Basia wydała składankę swoich największych przebojów Clear Horizon - The Best Of Basia, na którą trafiły również cztery nowe piosenki. Był to zarazem pożegnalny album Basi dla koncernu Sony Music, z którym była związana od początku swojej światowej kariery. Oba albumy odniosły jednak umiarkowany sukces i to tylko w Japonii.
Pomimo wieloletnich międzynarodowych sukcesów i oddanej rzeszy fanów, Basia porzuciła karierę w 1998 roku. Miało to związek przede wszystkim ze śmiercią bliskich jej osób, zwłaszcza matki. Jednak w 2004 roku powróciła na scenę reformując z Dannym Whitem i Markiem Reillym brytyjską grupę Matt Bianco w oryginalnym składzie i wydając album Matt's Mood, który także zdobył uznanie krytyki. W 2005 roku wspólnie ruszyli także w międzynarodową trasę koncertową, a po jej zakończeniu Basia i White przystąpili do prac nad nowym solowym albumem wokalistki.
W 2009 roku, po blisko 15 latach, Basia powróciła na rynek z czwartym studyjnym albumem, "It's That Girl Again", promowanym singlem "A Gift", a na rynku amerykańskim singlem "Blame It On The Summer".

Źródło: Wikipedia

Polskie Radio SA: reklama| archiwum| studia muzyczne| Chór PR w Krakowie|

Polska Orkiestra Radiowa| Orkiestra Kameralna PR AMADEUS| Redakcja Katolicka| Radiowe Centrum Kultury Ludowej| Radiowa Agencja Fonograficzna| Studio Reportażu i Dokumentu|

zamówienia publiczne|

dane osobowe|

RSS Podcast Kontakt Forum

Copyright © Nowe Media, Polskie Radio S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone