X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Aby zagłosować musisz podać swój login i hasło:

Armia
Armia

Zadziwiające, jaką metamorfozę przeszła Armia na przestrzeni lat. Od gloryfikujących chaos punkowców, po chwalących Boga dostojnych muzyków rockowych, którym nieobcy jest heavy metal. 

Chwilę po opuszczeniu Siekiery Tomasz Budzyński zdecydował się założyć nowy zespół. Nie był sam, towarzyszyli mu grający w Izraelu gitarzysta Robert Brylewski, a także grający na klarnecie Sławomir Gołaszewski. Całe zamieszanie miało miejsce pod koniec 1984 roku. Do składu szybko dołączył perkusista Janusz Rołt, a także grający na waltorni Krzysztof Banasik. Ten ostatni - Banan - do niedawna był także muzykiem Kultu, ale za sprawą konfliktu z Kazikiem Staszewskim opuścił grupę i Armia jest obecnie jego jedynym zajęciem.

Klarnet i waltornia to dosyć osobliwe instrumenty dla zespołu punkowego. Głównie dzięki nim Armia od początku wyróżniała się na tle innych kapel. W 1987 roku muzycy mieli już na koncie hit w postaci wydanego na singlu utworu "Aguire". W tym samym roku panowie dorobili się debiutanckiego krążka "Antiarmia", wydanego nakładem frmy Pronit, obecnie dostępnego na płytach kompaktowych dzięki reedycjom Ars Mundi (1999) i Metal Mind Productions (2005). Na pierwszej płycie Armii pojawiło się mnóstwo muzyków, którzy do dziś stanowią o sile rockowej sceny, jak Dariusz Popowicz, czyli Popcorn z Acid Drinkers, Piotr Żyżelewicz, czyli Stopa - obecnie Voo Voo i 2Tm2,3. Rok później trzy utwory Armii pojawiły się na kompilacji Tonpressu "Jak punk to punk". Na płycie znalazły się też utwory Siekiery, Dezertera czy Rejestracji. Kiedy w 1991 Armia nagrywała trzecią płytę, w jej składzie znajdował się Dariusz Malejonek (Izrael, Houk, Moskwa i mnóstwo innych). Owocem sesji było dzieło uważane do dziś za szczytowe osiągnięcie zespołu, "Legenda".

W późniejszych latach grupa coraz bardziej oddalała się od punkowych korzeni. Na płytach "Duch" (1996) czy "Droga" (1999) słychać głównie hardcore, a okres jeszcze późniejszy, reprezentowany chociażby przez "Ultima Thule" z 2005 to monumentalny rock z inklinacjami metalowymi. Płytę wieńczy trzydziestominutowa suita tytułowa. W styczniu 2009 na koncie Armii pojawiła się kolejna płyta - "Der Prozess". Ze składu zniknął Popcorn, za gitary na nowym albumie odpowiadają Paweł Klimczak (w Armii od 2003 roku) oraz Rafał Giec. Krążek promuje hardcore'owy "Underground".

(mk)

Polskie Radio SA: reklama| archiwum| studia muzyczne| Chór PR w Krakowie|

Polska Orkiestra Radiowa| Orkiestra Kameralna PR AMADEUS| Redakcja Katolicka| Radiowe Centrum Kultury Ludowej| Radiowa Agencja Fonograficzna| Studio Reportażu i Dokumentu|

zamówienia publiczne|

dane osobowe|

RSS Podcast Kontakt Forum

Copyright © Nowe Media, Polskie Radio S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone