X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Aby zagłosować musisz podać swój login i hasło:

Morten Harket
Morten Harket

Rodzimi muzycy lubią narzekać, że nigdy nie powiedzie im się na Zachodzie, bo nie urodzili się Amerykanami, Brytyjczykami czy - w ostateczności - Niemcami. Kariera Mortena Harketa jest żywym dowodem na to, że jeśli się chce, przebić się można...

Harket urodził się w 1959 roku w niewielkim, liczącym niecałe dwadzieścia cztery tysiące mieszkańców mieście Kongsberg. Położona na południu Norwegii miejscowość jest znana w świecie głównie za sprawą istniejących tam zakładów militarnych, ale także z powodu Mortena.

Biografie gwiazd pełne są historii o trudnych początkach, dziesiątkach formowanych zespołów i powolnym wspinaniu się po szczeblach kariery. Harket miał więcej szczęścia. Jako dwudziestotrzylatek założył grupę a-ha, która za sprawą hitu "Take On Me" pozostaje w świadomości społeczeństwa do dziś. Składu dopełniali klawiszowiec Magne Furuholmen oraz gitarzysta Paul Waktaar - Savoy, Harket dzierżył mikrofon. A-ha od początku proponowali syntetyczny pop, który mocno kojarzył się z nurtem new romantic - najbardziej tandetną zdobyczą muzyki lat osiemdziesiątych poprzedniego wieku. Ich debiutancki album "Hunting High And Low" ukazał się na rynku w ostatnim dniu maja 1985 roku. Jego wydawcą był fonograficzny gigant, koncern Warner Bros. Records. Podwójna platyna w Wielkiej Brytanii, platyna w USA, drugie miejsce na brytyjskiej liście przebojów i piętnaste na amerykańskiej liście Billboard 200 - to skala sukcesu a-ha. A trzeba przyznać, że singiel "Take On Me" radził sobie jeszcze lepiej, wspiął się na pierwsze miejsce list w Stanach, Anglii i kilkunastu innych krajach. Później nie było już tak różowo, każda kolejna płyta wiązała się ze stopniowym spadkiem zainteresowania. W 1990 był jeszcze niemały przebój "Crying In The Rain", ale to nie wystarczyło. W 1993 roku a-ha zawieslili działalność, a Harket rozpoczął karierę solową.

Debiut Mortena w postaci "Poetenes Evangelium" wydała mała wytwórnia KKV, jednak już za sprawą krążka "Wild Seed" wokalista i gitarzysta powrócił pod skrzydła Warnera, dla którego nagrał kolejny album "Vogts Villa" w 1996 roku. Morten zawiesił na dłuższy czas karierę solową, by powrócić z muzykami a-ha. Reaktywowana grupa zasłynęła m.in. ciepło przyjętą płytą "Lifelines". W 2008 roku Harket wydał kolejną solową płytę "Letter From Egypt", a na 2009 zapowiedział kolejny, dziewiąty album a-ha.

(mk)

Polskie Radio SA: reklama| archiwum| studia muzyczne| Chór PR w Krakowie|

Polska Orkiestra Radiowa| Orkiestra Kameralna PR AMADEUS| Redakcja Katolicka| Radiowe Centrum Kultury Ludowej| Radiowa Agencja Fonograficzna| Studio Reportażu i Dokumentu|

zamówienia publiczne|

dane osobowe|

RSS Podcast Kontakt Forum

Copyright © Nowe Media, Polskie Radio S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone